Alps
The Invader
Play
Oslo, 31 August
Café de Flore
Een beetje wegspacen

Kyteman: Now What?

Nederland, 2011 | Menna Laura Meijer

Muziek is de kortste weg naar de ziel, toont de documentaire Over Canto. In Kyteman: Now What? is die weg verstopt geraakt.

Terwijl ik dit schrijf, speelt in mijn computer de dvd van Simeon ten Holts pianocompositie Canto Ostinato. Het zou zomaar kunnen dat deze minimal music een ommezwaai in mijn leven veroorzaakt. Het overkwam de Française Colette Noël. Zij is een van de mensen die in Ramon Gielings Over Canto uitleggen hoe radicaal hun leven door dit muziekstuk veranderde. De getrouwde Noël en moeder van twee kinderen wist na het horen van Canto Ostinato dat het roer om moest. En dat niet alleen: de muziek bezorgde haar ook "het mentale en filosofische gereedschap" om de ommekeer te bewerkstelligen. Ze scheidde van haar man, waardoor haar leven veranderde van "welgesteld comfortabel naar alleen met twee kinderen." Dat ze niet alleen is gebleven, blijkt uit het terloops onthulde, niet van ironie gespeende, happy end van de film.
Zo gelukkig liep het niet met iedereen af. Een Canadees vertelt dat Canto Ostinato zijn broer tot zelfmoord aanzette. Na het bijwonen van een live-uitvoering vond de jongen dat zijn leven 'vervuld' was. Over Canto stelt de vraag waarom muziek zo'n enorme invloed op ons heeft. Een muziekprofessor zegt iets over muziek als 'drager van emoties', maar het blijft een mysterie. De meest ontnuchterende opmerking komt van de 88-jarige Ten Holt zelf: Canto zou hij graag inruilen voor het vermogen om weer te kunnen fietsen.

Paniek
Dat iets "zo hard en zo snel ging vliegen" had hij nog nooit meegemaakt, zegt Rob Kramer van Productiehuis ON over de bliksemcarrière van Colin Benders, beter bekend als Kyteman. De muzikant stak met zijn Hiphop Orchestra bijna drie jaar geleden met energieke, swingende feestmuziek Nederland in brand. Dat achter zijn vrolijke imago van leven-omhelzende positivo een eeuwige tobber schuilt, is te zien in Kyteman. Now What?. Filmmaakster Menna Laura Meijers volgt Benders in de periode na de opheffing van het Hiphop Orchestra. De muzikant zit in een artistieke maar ook een mentale impasse. Hij wil zich niet laten leiden door geld en succes, maar wat hij wel wil is onduidelijk. De gesprekken met zijn vader, die manager van hem is, en zijn emotionele moeder, die optreedt als een soort mentale begeleider, gaan over vaagheden als op ontdekkingsreis gaan in jezelf. "Ik moet vooral gewoon een beetje wegspacen en ideeën uitspuiten", zegt Kyteman, die als hij het benauwd krijgt naar India en later naar IJsland vlucht. Kyteman. Now What? is een fascinerend portret van Kyteman, die overdonderd door succes, in zijn woorden, in een "vacuüm van stress, angst, paniek en prestatiedrift" belandt. En daar uiteindelijk uitklimt.

Jos van der Burg



top
Kyteman: Now What?

December 2011 #338

*****

Productie
Gijs Kerbosch
Regie
Menna Laura Meijer
Camera
Jefrim Rothuizen
Montage
Albert Markus

Kleur, 87 minuten

Distributie
Benelux Film Distribution
Te zien
Vanaf 1 december

Titelindex


ABCDEFGHIJKLMNOPQRSTUVWXYZ1&


K

KABOOM
KABOUTER PLOP
THE KABULI KID
KADOSH
KAFKA
KAIDAN
KAIRO/PULSE
KALIFORNIA
KAMELEON 2
KAMEN
KAN DOOR HUID HEEN
KANDAHAR
KANGAROO JACK
KANSAS CITY
KAOS
KAPITEIN ROB EN HET GEHEIM VAN PROFESSOR LUPARDI
KARAKTER
KARAKUM
THE KARATE KID
KARNAVAL
KASSABLANKA
KATALIN VARGA
KATE AND LEOPOLD
Kauwboy
KAZAAM
KEANE
KEBAB CONNECTION
KEEPING MUM
KEEPING THE FAITH
KEES DE JONGEN
KEIZER KUZCO
KEN JACOBS
KEN PARK
KENNIS VAN HELEN
KERITY, HET GEHEIM VAN ELEONORE
DE KERSENPLUK
KERST BIJ DE LIEVEHEERSBEESTJES
DE KEUKEN VAN KOK
KHADAK
KICK-ASS
KICKS
THE KID STAYS IN THE PICTURE
KIDS
KIDS RETURN
KIDZ IN DA HOOD
KIJK IK VLIEG
KIKA
KIKUJIRO
KILL BILL — VOL. 1
KILL BILL — VOL.2
KILLER
THE KILLER
THE KILLER INSIDE ME
KILLER OF SHEEP
KILLER: A JOURNAL OF MURDER
KILLERS
THE KILLING
KILLING ME SOFTLY
KILLING ZOE
KINATAY en LOLA
KINDEREN VAN GIETIJZEREN GODEN
KINDERSPIELE
KING ARTHUR
THE KING IS ALIVE
KING KONG
KING OF CALIFORNIA
King of Devil's Island
THE KING OF KONG
KING OF NEW YORK
KING OF THE HILL
THE KING'S SPEECH
THE KINGDOM
THE KINGDOM II
KINGPIN
KINSEY
KIRIKOU EN DE HEKS
KISS KISS BANG BANG
KISS OF LIFE
KISS OF THE DRAGON
KISS THE GIRLS
KISSED
KITCHEN STORIES
THE KITE RUNNER
KLADBOEKSCÈNES
KLASS
KLEIN VOOR ALTIJD
DE KLEINE BLONDE DOOD
DE KLEINE IJSBEER
KLEINE IJSBEER 2
DE KLEINE MAANBEER
KLEINE NEMO
HET KLEINE SPOOKJE LABAN
KLEINE TEUN
KLEINE VERA
DE KLEINE ZEEMEERMIN
KLEINES TROPICANA
KNALLHART
KNETTER
KNIGHT AND DAY
A KNIGHT'S TALE
KNOCKED UP
KNOCKIN' ON HEAVEN'S DOOR
KNOFLÍKÁRI
KNOWING
KOLYA
KOM NIET AAN MIJN KINDEREN
Komm mir nicht nach (Dreileben)
KOMT EEN VROUW BIJ DE DOKTER
DER KONIG VON KREUZBERG
KONING DER MASKERS (BIAN LIAN)
DE KONING EN DE VOGEL
DE KONING EN IK
KOPPS
DE KORENSLAG
HET KORPS MARINIERS
KOSH BA KOSH
KRAAK!
KRABAT — MEESTER VAN DE ZWARTE MOLEN
KRAJINKA
KRÁMPACK
KRÁVA
DER KRIEGER UND DIE KAISERIN
DE KROKODILLENBENDE
KRUIMELTJE
KUNDUN
KUNG FU HUSTLE
KUNG FU PANDA
KUNG FU PANDA 2
KUROSAWA COLLECTIE 2
KURT & COURTNEY
DE KUS
KUTZOOI
KWAIDAN
Kyteman: Now What?