De geruchtenmachine - december 1996, nr 173
Dat komt er nu van wanneer u uw donateurschap niet tijdig verlengt. Zelfs een ster van het kaliber Antonio Banderas moet helemaal naar Amsterdam komen om de nieuwe Filmkrant op te halen. Antonio's mujer Melanie Griffith wendt uit schaamte haar gezicht af, maar kan een glimlach niet onderdrukken (foto: Pierre Tellingé).
Naar de klote! doet het goed in de bioscoop. Volgens distributeur Concorde Film trok Ian Kerkhof's housefilm in de eerste week zo'n 22.000 bezoekers, waarmee de film de beste Nederlandse openingsweek sinds Filmpje! had. Al liep de film in de grote steden aanmerkelijk beter dan in de provincie, naar verwachting zal dat nog veranderen nu de soundtrack-single 'Good To Go' met ondersteuning van reclamespots en een videoclip de hitlijsten bestormt. Om de digitale Dolby-DTS geluidsband optimaal tot zijn recht te laten komen bracht Concorde de film overigens alvast in twee Belgische zalen in Hasselt en Antwerpen uit, zodat bewoners uit de grensstreek ook met suizende oren naar buiten komen. Ian Kerkhof is dik tevreden: "Ik ben nu de hele tijd knetterstoned van het succes. Ik heb het hele weekend in City 1 gezeten en het publiek reageerde precies zoals ik bedoeld had. Niet iedereen vindt de film fantastisch, maar de meeste mensen spreken wel over een vreemde ervaring en dat is goed. Vroeger kickte ik op een paar positieve woorden in de NRC, dat er nu een aantal uitgesproken negatieve recensies waren laat me koud. Mijn antwoordapparaat staat namelijk iedere dag vol met enthousiaste reacties van vrienden en kennissen die mijn vorige films helemaal niks vonden. Ik schrijf nu ook hard aan mijn volgende film, want ik wil hier snel mee verder."
You've seen the movie, now buy the toy, zo luidt het devies bij menige Amerikaanse blockbuster. Kassakraker Independence Day vormt daarop geen uitzondering: de alter ego's van acteurs Bill Pullman, Will Smith en Jeff Goldblum, en het buitenaardse gajes uit de film, kunnen in plastic en op handzaam formaat in iedere speelgoedwinkel gekocht worden. In de Verenigde Staten althans, hier liggen de zaken anders. Het bedrijf Videofilm Express dacht met het verwerven van de rechten op het speelgoed een grote slag te slaan, maar ontdekte begin november dat de speelgoedwinkels er geen belangstelling voor hadden. De Sinterklaas-folders waren al gedrukt, dus voor plastic Bill, Will en Jeff was geen plaats meer. Schreeuwt uw kroost toch om ID4-speelgoed? Maak dan uw borst maar nat: Videofilm Express ging in zee met mayonaise-fabrikant Remia, die nu het exclusieve verkooprecht bezit. Gevolg: u dient per pop twee potten Remia FreakSauce, ja u leest het goed, te kopen alvorens uw kinderen de ondergang van de wereld thuis kunnen naspelen. You've seen the movie, now eat the mayo.
Zestien miljoen gulden, dat is het bedrag dat volgens een motie van de Tweede Kamer aan het cultuurbudget van Staatssecretaris Nuis moet worden toegevoegd. Tweeëneenhalf miljoen gulden zal daarvan aan film besteed worden. In afwachting van een definitieve kabinetsbeslissing over het extra geld, gepland voor 3 december, reageren enkele betrokkenen van Nuis' teruggefloten snoeidrift gematigd positief. Zo laat Eugène Geldof van de Europese Stichting Joris Ivens weten blij te zijn dat er door het beoogde jaarlijkse bedrag van twee ton een grote kans is dat de Stichting kan blijven bestaan, maar daar is dan ook alles mee gezegd: "Ons budget bedraagt tweeëneenhalve ton, als er straks 20% vanaf gaat moeten we kwalitatief inleveren, het acquisitiebeleid zal dan bijvoorbeeld aangepast moeten worden. Zo kunnen we ons werk niet goed doen. Het stoort me ook dat in het debat de argumenten van Nuis inhoudelijk niet aan de orde zijn gekomen. Waarom heeft de Raad voor Cultuur een negatief advies gegeven en waarom is Nuis daarmee akkoord gegaan?" Ook Ruud Visschedijk van het Nederlands Filmmuseum heeft gemengde gevoelens over het extra miljoen dat het Filmmuseum voor de conservering krijgt: "Aha, de Sinterklaas-motie! We mogen niet klagen, want we zijn relatief goed bedeeld. Maar afgezet tegen de nood is het een doekje voor het bloeden, want er is niks structureels geregeld. Wij willen een Deltaplan voor het audiovisueel erfgoed, waarbij conservering eigenlijk onder cultuurbeheer moet vallen. Dat hebben we al uitgelegd aan de kamercommissie voor cultuur. De vraag is nu: willen ze iets doen, wat kost het en waar komt het vandaan? Maar het belangrijkste is dat het geld er komt, want het verval gaat hard. Zo dreigt de acetaat-collectie ten prooi te vallen aan het vinegar-syndrome." Ook het Nederlands Fonds voor de Film krijgt een miljoen extra en ook directeur Ryclef Rienstra is gematigd positief: "Naar omstandigheden ben ik blij, er zit in deze ronde niet meer in. Ons ambitieuze beleidsplan is vooralsnog niet gehonoreerd en het resultaat van het overleg met het ministerie van Economische Zaken, met als doel ook daar geld vandaan te halen, is nog onduidelijk". Wat hij met het geld gaat doen is voor Rienstra wel duidelijk: "Het wordt gebruikt voor een vrije spelpost om de broodnodige vernieuwing te stimuleren, en zal dus bij andere projecten terechtkomen dan die we al steunen." We moeten daarbij denken aan experimentele en vernieuwende low-budget films, die voor een afwerkingssubsidie bij het Fonds kunnen aankloppen.
De Zuid-Koreaanse film is momenteel niet alleen favoriet bij festivalprogrammeurs (Mannheim en Rotterdam), maar ook bij de NPS. Zo beleefden de films A hot roof en 301-302 onlangs hun Nederlandse première tijdens NPS-uitzendingen op zondagmiddag, waar ook het Japanse Girl of silence voor het eerst te zien was. Verantwoordelijk voor het interessante filmaanbod op zondag is Frank Peijnenburg, directeur culturele programma's bij de NOS en inkoper voor de NPS. Theaterwetenschapper Peijnenburg woonde tweeëneenhalf jaar in Japan. We kunnen nog meer fraais van hem verwachten: "Deze maand heb ik een Indiaas blok, later zullen er nog Afrikaanse en Latijns-Amerikaanse films volgen en voor volgend jaar heb ik een Japans blok ingepland. Daar zitten ook premières bij." De nadruk blijft op filmhuistitels liggen, die Peijnenburg zoekt op de festivals van Cannes, Berlijn en Rotterdam. De NPS participeert in het Hubert Bals Fonds en zal het daardoor gesteunde Les silences du palais binnenkort ook uitzenden. Over de kijkcijfers is de inkoper redelijk tevreden: "Doorgaans trekken we tussen de honderd- en tweehonderdduizend kijkers, dat hangt van het weer af." We wensen de NPS dan ook veel klamme dagen toe.
De verlaging van het BTW-tarief op bioscoopkaartjes van 17,5 naar 6 procent, na jarenlange strijd met ingang van 1 januari 1996 ingevoerd in de bioscoopbranche, heeft tot nu toe nog voor weinig vrolijkheid gezorgd in kringen van exploitanten en belangenclubs. Nadat er eerst maandenlang werd geruzied over de juiste administratieve procedure om het BTW-voordeel door te sluizen van exploitanten naar koepelorganisatie NFC, dreigt de BTW-kwestie nu tot een scheuring te leiden binnen de belangenvereniging Assocatie van Nederlandse Filmtheaters. Ted Chiaradia van filmtheater Cinemariënburg in Nijmegen weigert op principiële gronden (filmtheaters zouden een aparte regeling moeten hebben, de besteding van de vrijgekomen gelden is nog onduidelijk, filmtheaters hebben in hun relatie met de NFC een onduidelijke juridische positie) zijn BTW-voordeel af te dragen, iets wat hem inmiddels in conflict heeft gebracht met zowel zijn eigen belangenvereniging ANF (Chiaradia wil dat ze hem steunen, de ANF vindt dat nog niet alle procedures zijn uitgeprobeerd en stuurt aan op een arbitragecommissie) als enkele commerciële distributeurs, die weigeren nog langer films aan Nijmegen te leveren. Zowel Surviving Picasso (Warner-directeur Jean Heijl, tevens voorzitter van de verzamelde distributeurs, is aanvoerder van het verzet tegen BTW-betaalweigeraar Nijmegen) als Emma van Buena Vista gaan om deze reden aan Nijmegen voorbij. Chiaradia pleit inmiddels voor opheffing van de ANF en overheveling van hun subsidie naar distributeur Cinemien, aangezien de ANF volgens hem geen andere functie heeft dan zichzelf om bureaucratische redenen handhaven. Gerard Bunnik van de ANF op zijn beurt meent dat Chiaradia volledig alleen staat in zijn BTW-strijd, spreekt van een "uit de hand gelopen actie" en meent dat Chiaradia "zichzelf steeds verder in de problemen manoevreert". Zeker is dat het begrip BTW-afdracht prominent zal figureren op de ledenvergadering van de ANF, die plaatsvindt op 4 december.
Variety, de Amerikaanse showbizz-bijbel en mondiaal gezien het belangrijkste filmtijdschrift, publiceerde in november een viertal recensies van recente Nederlandse speelfilms, door Derek Elley gezien tijdens het Nederlands Film Festival in Utrecht, als onderdeel van de Holland Film Meeting. Elley is vol lof voor "maverick Dutch talent